سرامیک شیلد چیست؟

اپل برای اینکه مقاومت نمایشگر را در مقابل ضربه افزایش دهد، هر چهار آیفون سری 12 را به این شیشه مجهز کرده است. این شیشه مقاوم نتیجه همکاری اپل و کورنینگ است که  احتمالاً با شیشه‌های گوریلا گلس این کمپانی که در اکثر گوشی­های سامسونگ، شیائومی و هواوی به کار می­روند آشنایی دارید و اکنون وظیفه ساخت سرامیک شیلد آیفون­ها به این کمپانی خوش نام سپرده شده است.

سرامیک شیلد از نانو کریستال‌های بسیار کوچک با فرآیند تبلور در دمای بالا ساخته می‌شود که این بلورها به صورت ماتریسی شکل در ساختار درونی شیشه قرار می‌گیرند و اجزایی بسیار مستحکم را ایجاد می‌کنند و از طرفی دیگر تبادل یونی که منجر به افزایش یون‌ها شده و این باعث می‌شود که ساختار شیشه تقویت و ضربه وارده به نمایشگر منحرف شود و در نهایت اجزای سازنده که شامل شیشه و بلور کریستالی سرامیکی هستند به خوبی در کنار هم قرار گیرند و کمتر شاهد شکستگی یا خراش باشیم.

طبق گفته کورنینگ سرامیک شیلد از هر شیشه محافظ نمایشگری که امروزه بر روی تلفن‌های هوشمند از آن استفاده می‌شود مقاوم‌تر است و اپل نیز ادعا می­کند که سرامیک شیلد نسبت به مدل­ها قبلی آیفون در مقابل سقوط تا چهار برابر مقاومت بیشتری را از خود نشان می‌دهد و به همین دلیل آن را می‌توان محافظی بسیار مقاوم برای آیفون‌های گران قیمت دانست.


مزیت سرامیک شیلد آیفون

مهم‌ترین مزیت محافظ نمایشگر سرامیک شیلد، کاهش فضای خالی درونی نسبت به شیشه‌های قبلی و افزایش استحکام است. با این حال سرامیک در حالت عادی برخلاف شیشه‌های معمول چندان شفاف نیست و آیفون اولین تلفن هوشمندی نیست که از شیشه سرامیکی بهره می‌برد، بلکه در گذشته در بخش پشت‌گوشی Samsung Galaxy S10 Plus 2019 شاهد استفاده از این نوع شیشه بوده­ایم، اما به علت کمتر بودن میزان شفافیت معمولاً از این شیشه برای محافظت نمایشگر استفاده نمی‌شود.

البته این موضوع نباید شما را نگران کند چون اپل برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده است و به لطف بهره بردن از کریستال­های بسیار ریز سرامیکی که کوچک‌تر از طول موج‌های نور هستند، سرامیک شیلد شفافیت بسیار مناسبی دارد و شما می‌توانید انواع محتوا را در آیفون 12 با نهایت کیفیت و به صورت کاملاً واضح مشاهده کنید.


سرامیک شیلد چه تفاوتی با گوریلا گلس ویکتوس دارد؟

احتمالاً آخرین سؤالی که برای شما مطرح شود تفاوت سرامیک شیلد با گوریلا گلس ویکتوس است که گوشی‌هایی همچون نوت 20 اولترا و سری اس 21 سامسونگ شاهد استفاده از آن بوده­ایم. مهم‌ترین تفاوت این دو محافظ نمایشگر این است که گوریلا گلس ویکتوس از آلومینو سیلیکات تقویت‌شده به جای ترکیب شیشه و سرامیک استفاده می‌کند.

شیشه‌های آلومینو سیلیکات وزن بسیار کمی دارند و در مقابل ضربه و خط و خش مقاومت بسیار مناسبی را از خود نشان می‌دهند، این ویژگی‌ها استفاده از آن را برای محافظت از نمایشگر تلفن‌های هوشمند به گزینه‌ای بسیار مناسب تبدیل می‌کند. البته این شیشه‌ها در مقابل حرارت بسیار بالا و آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی نیز مقاوم هستند که البته این قابلیت­ها درگوشی‌های هوشمند چندان کاربردی نیستند.

طبق ادعای کورنینگ، ویکتوس در مقابل سقوط از ارتفاع دو متری بر روی سطوح ناهموار هم می‌تواند مقاومت مناسبی از خود نشان دهد و همچنین در مقابل خط و خش نسبت گوریلا گلس تا دو برابر و نسبت سایر شیشه‌های آلومینو سیلیکات تا چهار برابر مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و تمامی این اعمال بدون اینکه ضخامت شیشه نسبت به نسل قبل افزایش یابد صورت می‌گیرد.


مقاومت سرامیک شیلد آیفون 12

کورنینگ که هر دو شیشه گوریلا گلس ویکتوس و سرامیک شیلد را تولید کرده است، اطلاعات چندانی در مورد تفاوت‌های این دو شیشه ارائه نکرده است، اما انتظار می‌رود که به علت استفاده از بلورهای سرامیکی مقاومت سرامیک شیلد بیشتر باشد و بتوان آن را محافظی قابل اطمینان دانست. طبق آزمایش‌های مختلف آیفون 12 قادر است 442 نیوتن نیرو را تحمل کند که نسبت به مقاومت 352 نیوتنی آیفون 11 افزایش یافته است.

طبق آزمون‌های مختلف موجود در فضای یوتیوب مقاومت آیفون در مقابل خط و خش به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده و در مقابل کلید، سکه و کاتر مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد، البته این موضوع به آن معنا نیست که صفحه آیفون در مقابل خش کاملاً مقاوم است، بلکه در آزمون سختی موس در سطح 6 به بعد  شاهد خش‌هایی بودیم و در سطح  7 بر روی نمایشگر آیفون خش و خط سطحی و در سطح 8 خطوط عمیق ایجاد شد که این موضوع عادی به نظر می‌رسد و محدود به آیفون نیست و در گوریلا گلس Victus هم نیز در سطح 6 شاهد  خطوط سطحی و در سطح 7 شاهد خطوطی عمیق بودیم.

در تست سقوطآیفون 12 و آیفون 12 پرو مکس در هنگام سقوط از ارتفاع 1.8 متری کاملاً بدون مشکل بودند و هیچ آسیبی به نمایشگر آن وارد نشد و که این میزان برای استفاده روزمره کاملاً کافی است و همچنین در هنگام سقوط از ارتفاع 3 بر روی سطح صاف پنل جلویی دستگاه با کمترین آسیب عملکرد مناسبی را از خود نشان داد و نمایشگر آن به خوبی به وظیفه خود عمل می‌کرد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید هیچ محافظی کاملاً در مقابل ضربه و خش مقاوم نیست به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که هنگام خرید آیفون حتماً برای دستگاه خود گلس محافظ نمایشگر خریداری کنید.


منبع: Android Authority