فروش بهتر آیفون 13 نسبت به آیفون 12

در هفته گذشته شاهد معرفی آیفون 13 در رویداد اپل بودیم و در حال حاضر این دستگاه پیش‌فروش خوبی را در سراسر جهان تجربه می‌کند و همچنین در بسیاری از کشورها به صورت پیش ‌خرید قابل دسترس است و فروش و تقاضای آن در این کشورها روز به روز در حال افزایش است و بنابراین می‌توان بر اساس تجزیه و تحلیل این داده ­ها بهترین زمان برای پیش‌بینی فروش بیشتر آیفون 13 نسبت به آیفون 12 به صورت میان مدت و بلند مدت خواهد بود.

 در حالی که غول فناوری کوپرتینویی، آیفون 12 را باز طراحی کرده بود و در حال حاضر بسیاری از افراد آیفون 13 را مشابه نسل قبل خود می‌دانند و آن را تنها یک ارتقاء تلقی می‌کنند، اما اکنون به نظر می‌رسد که فروش آیفون 13 در این مدت بسیار کوتاه قرار است که از آیفون 12 پیشی بگیرد.

کاربران چینی تاکنون بیشتر از 2 میلیون دستگاه آیفون 13 را پیش خرید کرده‌اند که نسبت به نسل گذشته 1.5 میلیون دستگاه افزایش یافته است و همین تقاضای زیاد در سرار جهان به خود خودی می‌تواند باعث کمبود آیفون و در نهایت تأخیر عرضه دستگاه شود و برای مثال در بازار آمریکا تنها یک ساعت پس از شروع پیش‌فروش آیفون­ های 13 تاریخ عرضه­ ی آیفون 13 پرو مکس به تأخیر افتاد و بریتانیا نیز شرایطی این چنینی دارد، اما عرضه نسخه عادی همانند زمان تعیین شده خواهد بود.


فروش بسیار بالای آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس

طبق گفته مینگ چی­کو که یکی از قابل اعتمادترین افشاگران و صاحب نظران در مورد محصولات اپل به شمار می­ آید، فروش آیفون 13 تاکنون بیشتر از آیفون 12 بوده است. البته باید این نکته را یادآوری کنیم که منظور از لفظ آیفون 13 کل خانواده آیفون 2021 که شامل آیفون 13 پرو مکس، آیفون 13 پرو، آیفون 13 مینی و آیفون 13 است نه تنها نسخه استاندارد 6.1 اینچی این دستگاه؛ در حالی که مین چین کو هنوز آماده نیست که عدد دقیقی درباره آمار فروش آیفون 13 ارائه دهد، تقاضا برای پیش خرید آیفون 13 بسیار زیاد است و این موضوع مطابق با انتظارات بازار توصیف می‌شود.

تحلیل‌گران و شرکت اپل نیز انتظار فروش بالاتری برای آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس نسبت به نسخه 12 پرو و 12 پرو مکس داشتند و طبق اطلاعات به دست آمده این آمار صحیح است و می‌توان در آینده فروش بیشتری را برای این گوشی‌های هوشمند متصور شد که دلیل آن را می‌توان پیشرفت‌های قابل توجه درزمینهٔ دوربین آیفون‌های 13 پرو، پشتیبانی از نرخ نوسازی 120، افزایش شارژدهی و سایر بهبودهای این گوشی هوشمند دانست.

در کنار این موضوع داده‌های این تحلیل‌گر نشان می‌دهد که فروش بالاتر مختص مدل‌های پرو است و نسخه‌های پایه چنین شرایطی ندارند و افزایش فروش در مورد آیفون 13 و 13 مینی صدق نمی‌کند و این گوشی‌ها با استقبال اولیه کمتری نسبت به آیفون 12 و 12 مینی مواجه هستند، اما به طور کلی می‌توان گفت که میزان پیش‌فروش و درخواست برای خانواده آیفون 13 بهتر از نسل گذشته است.

بسیاری از افراد به دلیل تأخیرهای اپل در زمینه ­ی عرضه آیفون‌های پرو 2020 نگران بودند و چنین اتفاقی را برای آیفون‌های 2021 نیز متصور می‌شدند، پیش‌بینی‌های دقیق اپل برای فروش 45 درصد تا 50 درصد نسخه‌های پرو آیفون را می‌توان بسیار دلگرم کننده دانست و به همین دلیل این تحلیل‌گر پیش‌بینی می‌کند که عرضه نسخه‌های پرو از اواسط ماه نوامبر به صورت نسبتاً منظم انجام شود.

در حالی که مقدار پیش‌بینی فروش اپل برای آیفون­ 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس 35 تا 40 درصد بود و استقبال بسیار بالا از این گوشی برخلاف پیش‌بینی اپل پیش رفته بود و سبب ایجاد مشکلاتی برای این کمپانی در جهت تأمین قطعاتی همچون لنز تله فوتو این دستگاه­ ها شده بود.

آیا برای آیفون 14 منتظر بمانیم؟

آیفون 13 مینی فروش کمتری نسبت به نسخه سال قبل خود داشته است و بسیاری از تحلیل­گران آن را آخرین نسخه مینی در میان گوشی ­های اپل می‌دانند و به نظر می‌رسد که در سال آینده شاهد گوشی‌ای به نام آیفون 14 مینی نباشیم. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود عرضه جهانی آیفون تا سال 2021 به صورت سالانه 16 درصد رشد را تجربه کند که از میان دلایل افزایش فروش این دستگاه می‌توان به افت فروش هواوی در سراسر جهان به علت تحریم‌های گوگل و مشکلات کوچک اما مهم سامسونگ در تأمین برخی از قطعات و مشکلاتی در برخی از بازارها اشاره کرد.

آیفون 14 قرار است تغییرات بیشتری نسبت به داشته باشد و هنوز زود است که بخواهیم در مورد آن به طور دقیق صحبت کنیم، اما پیش‌بینی می‌شود که این گوشی شباهت چندانی به نسخه‌های قبلی آیفون نداشته باشد و شاهد ویژگی­هایی همچون: استفاده از ناچ کوچکتر در کنار اختصاص بخش بیشتری از نمای جلویی به صفحه‌نمایش، حسگر تاچ آیدی زیر نمایشگر، پشتیبانی تمام نسخه‌ها از نرخ تازه‌سازی 120 هرتز، بهبود قابل توجه در دوربین به همراه عرضه تلفن هوشمندی به صورت تاشو باشیم.

البته همانطور که می­دانید در آیفون 14 قرار نیست شاهد تغییرات بسیار بزرگی نسبت به آیفون 13 باشیم، اما بهبودهای جزئی در عملکرد پردازنده، دوربین، شارژدهی و طراحی دستگاه اجتناب ناپذیر به نظر می­رسد و می­توان به آن دلگرم بود.


منبع: phonearena