امروز گجت‌های پوشیدنی همچون ساعت‌های هوشمند دارای امکانات متعددی در جهت بهبود سلامتی و بهداشت هستند. افرادی که تجربه خرید اپل واچ را دارند از قابلیت‌هایی همچون نظارت بر اکسیژن خون، پایش ضربان قلب و هشدار سقوط بهره‌مند می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که محصولات به بخش مهمی از زندگی  از مردم تبدیل شده‌اند و حتی برخی اوقات جان افراد مختلف را نجات داده‌اند.

از طرفی دیگر از ساعت‌ها اطلاعات بسیار مفید را در اختیار سازمان‌های نظارت بر بهداشت و سلامتی قرار می‌دهند و به یک ابزار مفید برای تجزیه و تحلیل شرایط جسمی تبدیل شده‌اند؛ اما در این میان هزینه‌ها یک مانع برای دسترسی اکثر افراد به این محصولات است که در این مقاله به بررسی یک پژوهش معتبر در مورد اختلاف طبقاتی دارندگان اپل واچ پرداخته‌ایم.


نتایج تحقیقتات NIH در جهت تمایل به داشتن اپل واچ

مطالعات موسسه ملی سلامت ایالات متحده که به NIH معروف است یک روند نابرابرانه را میان استفاده کنندگان از گجت‌های پوشیدنی نشان می‌دهد و در این نتایج اکثر افرادی که دارای ساعت هوشمند هستند جوان، تحصیل‌کرده و ثروتمند هستند.

محققان از طریق برنامه تحقیقاتی NIH متوجه شدند که جمعیت که اطلاعاتشان را به Fitbit ارسال می‌کنند از اغلب خانواده‌ای سفید پوست و قشری ثروت‌مند جامعه هستند و این باعث شد که که تیم تحقیقاتی نتایج بیش از هزار نفر بیمار را بررسی کنید که نتایج آن را در ادامه برای شما قرار می‌دهیم:

تقریبا 40 درصد از افراد شرکت کننده اسپانیایی تبار، 36 درصد سیاه پوست و 15 درصد سفید پوست بودند. از این افراد وقتی سوال شد که آیا ردیاب تناسب اندام می‌خواهند 58 درصد افراد خواهان گجت‌های پوشیدنی بودند و 20 درصد تمایلی به داشتن این لوازم نداشتند و سایر افراد پاسخ ندادند.

اندازه گیری ضربان قلب توسط اپل واچ لاکچری

عدم تمایل به این محصولات به این علت نیست که این افراد نیازی به آن ندارند یا با معیارهای آن‌ها مطابق نیست بلکه دلیل اصلی قیمت اپل واچ سری ۷ و سایر ردیاب‌های سلامت باعث می‌شود که هزینه‌های پرداختی لازم برای افرادی که جزو قشر ثروتمند جامعه نیستند بالا باشد و به همین دلیل نیمی از پاسخ‌دهندگان موانع مالی را دلیل اصلی برای نداشتن چنین دستگاهایی ذکر کرده‌اند، این در حالیست که یک پنجم از افراد شرکت‌کننده با کارکرد دستگاه آشنا نیستند.

این مطالعات و در کنار نتایج سایر تحقیق‌های مرتبط نشان‌ می‌دهد که ساعت‌های هوشمند ابزارهای مفیدی هستند و برخی از ویژگی‌های آن‌ها همچون تشخیص سقوط و تشخیص نامنظم بودن ضربان قلب می‌تواند جان بسیاری از افراد را نجات دهد و از طرفی دیگر پزشکان بتوانند دانش بیشتری نسبت به جمعیتی از افراد مورد نظرشان داشته باشند. هزینه‌های بالا باعث می‌شود که بسیاری از افراد قادر به شرکت در تحقیقات پزشکی به دست آمده از ساعت‌های هوشمند نباشند و علاوه بر کاهش اطلاعات، این موضوع شکاف طبقاتی و سلامت را در جامعه افزایش می‌دهد.


احتمال دسترسی اکثر جامعه به اپل واچ در آینده

این مطالعات نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت گجت‌های پوشیدنی می‌تواند نابرابری‌های طبقاتی را به پایان برساند و این امر خصوصا در زمانی که خدمات بهداشتی از راه دور ارائه می‌شود، می‌تواند بسیار  مفید باشد. همکاری اپل با محققان زمینه پزشکی باعث پیشرفت این موضوع شده و از طرفی عرضه ساعت هوشمند ارزان‌ این راه را بیش از هر زمانی هموار ساخته که شما  برای مشاهده ساعت اقتصادی این کمپانی کافی است که به صفحه خرید اپل واچ SE مراجعه کنید تا با مشخصات و امکانات این محصول به طور دقیق آشنا شوید و بدانید که با وجود هزینه‌های پایین این محصول از مدل‌های رده بالا چیزی کمتر ندارد.