در ماه‌های گذشته خبرهایی مبنی بر استفاده آیپد ایر 2022 از نمایشگر OLED به گوش می‌رسید و بسیاری از کاربران از این بابت خوشحال بودند، چون پنل‌­های اولد رنگ‌ها را به صورت شارپ­تر به نمایش می‌گذارند و به علت خاموش بودن پیکسل­­‌ها در هنگام نمایش رنگ مشکی عمق این رنگ بیشتر و در نتیجه کنتراست دستگاه افزایش پیدا می­‌کرد و مزیت‌های نمایشگر اولد به موارد ذکر شده محدود نیست بلکه این پنل مصرف کمتر و روشنایی بیشتر نسبت به اغلب همتایان LCD خود دارد.

همان‌طور که می­دانید اپل چندین سال است که در آیفون‌ها از نمایشگر اولد استفاده می‌کند و در آیفون‌های سری 12 و آیفون‌های 13 تمامی گوشی‌­ها به این پنل مجهز شدند و به نظر می‌رسد که در آینده اکثر مک بوک‌­ها و آیپدها از این نمایشگر بهره ببرند، اما ظاهراً شاهد استفاده از این نمایشگر در آیپد ایر بعدی نخواهیم بود و این دستگاه مشابه نسل قبل با نمایشگر ips به بازار عرضه خواهد شد.


مینگ چی کو: انصراف اپل از استفاده از پنل OLED در آیپد ایر 2022

در ماه مارس مینگ چی کو تحلیل معروف اپل گفته بود که قرار است در سال 2022 آیپد ایر با پنل اولد به بازار عرضه شود و اکنون در یکی از یادداشت‌های خود تجدید نظر کرده و به این موضوع اشاره کرده که برنامه استفاده از پنل لغو شده و به علت دلیل هزینه­‌های تولید و عدم برآورده سازی توقعات کمپانی، این تبلت همچنان با نمایشگر LCD به بازار عرضه خواهد شد.

در میان آیپدهای حال حاضر هیچکدام به نمایشگر OLED مجهز نشده‌اند و تنها آخرین نسخه از آیپد پرو 12.9 اینچی از نمایشگر mini-LED بهره می‌برد که روشنایی فوق‌العاده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در اپل استریت به بررسی آیپد پرو 12.9 اینچ 2021 به طور کامل پرداختیم.

بر اساس برخی از شایعه‌ها قرار است مک ­بوک پرو 16 و 14 نیز از نمایشگر mini-LED با وضوح بالاتر از نسل گذشته استفاده کنند و از این طریق علاوه بر روشنایی، جزئیات تصاویر در نمایشگر این دستگاه‌ها قرار است افزایش پیدا کند. مینگ چی کو قبلاً به این موضوع اشاره کرد بود که در سال 2022 نسخه 11 اینچ آیپد پرو هم قرار است به نمایشگر mini-LED مجهز شود و در سایر گزارش‌ها دوباره این موضوع تائید شده است.

آقای کو مدعی شده است که تحقیق و توسعه نمایشگرهای آیپد ادامه خواهد داشت و اما در این زمینه اطلاعات خاصی در اختیار کاربران قرار نگرفته است و هفته گذشته گزارش­ها حاکی از آن بود که شرکت اپل و سامسونگ در کنار هم قصد توسعه صفحه‌نمایش اولد را برای آیپد ایر 10.9 دارند که ظاهراً طبق گزارش‌ها جدید این موضوع کنار گذاشته شده است.

چرا اپل در آیپد ایر 2022 از نمایشگر اولد استفاده نمی‌ کند؟

دلیل عدم استفاده اپل از نمایشگر اولد در آیپد ایر 2022 به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان ساختار تک واحدی پنل اولد یا مسائل مالی و مربوط سودهی و یا هردوی آن‌ها دانست.

ساختار تک واحدی یا تک پشته به ساختار حال حاضر پنل­ های اولد گفته می‌شود که در آن رنگ آبی، قرمز و سبز یک لایه برای نشر نور تشکیل می‌دهند از طرفی دیگر اپل برای ساخت پنل­‌های آیپد قصد داشته ساختار حال حاضر را کنار بگذارد و در این محصول از ساختار دو پشته استفاده کند که در این نوع ساختار به جای استفاده از یک لایه، دو لایه نشری قرمز، آبی و سبز را روی هم قرار می‌دهد.

استفاده از ساختار فوق در پنل­‌ها باعث می‌شود روشنایی تا مقدار دو برابر افزایش و عمر پنل تا چهار برابر افزایش پیدا کند. به علت اینکه مردم از تبلت به مدت طولانی نسبت به گوشی خود استفاده می‌کنند و ممکن است تا سال‌ها آن را عوض نکنند و اپل به همین دلیل استفاده از این ساختار را توصیه می‌کرد.

برخلاف اپل Samsung Display که بزرگ‌ترین سازنده پنل­‌های اولد است تأکید بر ساختار یک واحدی دارد و اکنون اکثر پنل­‌های تولید شده توسط این کمپانی از این ساختار استفاده می‌کنند و هنوز مشخص نیست که آیا این شرکت کره‌ای می‌تواند پنل‌­های دو پشته به صورت انبوه تولید کند یا نه و اپل نیز بر استفاده از ساختار دو پشته برای افزایش طول عمر دستگاه تأکیدی زیادی دارد.

یکی دیگر از شرکت‌­های مهم در ساخت نمایشگر LG Display است که می‌تواند ساختار دو واحدی در پنل­‌ها مطابق خواست بازار اعمال کند، اما متأسفانه این شرکت در حال حاضر ظرفیت چندان بالایی در ساخت نمایشگرهای اولد ندارد.

سودآوری یکی از مسائل مهم برای هر کمپانی‌ است و سامسونگ نیز تا فروش بالای آیپد ایر جدید مطمئن نشود نمی‌تواند هزینه بسیاری را صرف توسعه و تحقیق پنل­ های مورد نظر برای اپل کند و در خط تولید خود تغییراتی ایجاد کند چون انجام این کار علاوه بر هزینه به زمان نیاز است.

در نهایت تمام دلایل فوق در کنار هم سبب می‌شوند که شاهد این خبر باشیم که آیپد ایر از نمایشگر اولد استفاده نکند و همچنان با نمایشگر LCD به بازار عرضه شود و فناوری استفاده از نمایشگر OLED احتمالاً به آیپد پرو 12.9 اینچی در سال 2023 یا 2024 منتقل شود.


منبع: The Elec، MacRumors