یکی از قابلیت‌هایی که مدت‌هاست در گوشی‌های اپل وجود دارد حالت اورژانسی ( Emergency SOS) است که تا کنون جان افراد بسیار زیادی را در جهان نجات داده است و پیشنهاد می‌شود که شما هم آن را در گوشی‌های خود فعال کنید.

 اپل در گوشی های جدید خود همچون آیفون ۱۴ پرو مکس این قابلیت را بهبود داده و با بهره بردن از ارتباط ماهواره‌ای آن را به سطح جدیدی منتقل کرده و باعث شده که شاهد قابلیتی به شدت کاربردی باشیم. در این مقاله در ابتدا به آموزش فعال سازی حالت اورژانسی آیفون بپردازیم و نحوه استفاده از SOS اضطراری را به شما بیاموزیم؛ سپس در انتهای مقاله  emergency SOS via satellite را به طور خلاصه به شما معرفی خواهیم کرد و در مورد زمان و مدت استفاده از آن به صورت رایگان سخن خواهیم گفت؛ با ما در اپل استریت همراه باشید.


Emergency SOS قابلیتی برای شرایط اضطراریقابلیت Emergency SOS برای نجات با آیفون

آموزش فعال سازی حالت Emergency SOS در آیفون بسیار آسان است. ما امیدواریم که شما هیچگاه نیاز به استفاده از این قابلیت نداشته باشید اما باید بدانید این قابلیت هنگامی که نیاز به خدمات اورژانسی دارید به کمک شما می‌آید. با اضافه کردن شماره‌هایی به این بخش در شرایط خاص می‌توانید به مخاطبین اضطراری خود پیام خودکار بدهید و یا حتی موقعیت مکانی خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

این قابلیت چه در زمانی که شخصی ناشناس قصد تعقیب شما را دارد و چه زمانی که دچار مشکلات شده‌اید، می‌تواند به شما کمک کند و حتی در سایر کشورها به طور خودکار با مراکز مختلف نظیر اورژانس برای خدمات پزشکی و  آتش‌نشانی تماس بگیرید.

آموزش فعال کردن Emergency SOS در آیفون

برای آموزش نحوه فعال‌کردن حالت اورژانسی یا Emergency SOS در گوشی‌های اپل با چندین روش مواجه هستید که تمام آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

روش کوتاه و آسان:آموزش فعال کردن تنظیمات اورژانسی آیفون

  • ورود به Settings
  • زدن بر روی گزینه Emergency SOS
  • انتخاب روش مورد نظر برای استفاده از این قابلیت

شما در این مرحله دو انتخاب دارید که call with hold با فشردن همزمان دکمه کنار(پاور) و ولوم کم یا زیاد کردن صدا است. گزینه دیگر که پایین‌تر قرار دارد call with 5 presses است که برای فعال‌سازی و پیدا شدن نوار Emergency SOS باید پنج بار کلید پاور یا کناری آیفون را فشار دهید که بسته به راحتی خود می‌توانید یکی از این دو مورد را انتخاب کنید.

شما هنگامی که این قابلیت را فعال کنید با پنج‌بار فشردن کلید کنار آیفون یا فشار دادن همزمان کلید ولوم و پاور، نوار لغزنده تماس اضطراری بر روی صفحه ظاهر می‌شود، کافی است که آن را بکشید در این هنگام صدای آژیر بلندی به صدا در می‌آید و شمارش معکوس آن شروع خواهد شد.

پس از اتمام این مرحله گوشی آیفون ۱۴ پلاس شما یک پیام متنی برای مخاطبین منتخب ارسال می‌کند که حاوی موقعیت مکانی شما است و حتی اگر مکان شما تغییر کند ده دقیقه پس از آن مخاطب مورد نظرتان اطلاعات تغییرات مکانی را دریافت خواهد کرد.

 شما می‌توانید صدای آژیر مانند را خاموش کنید. برای خاموش کردن کافی است که به Settings بخش Emergency SOS بروید و در نهایت Countdown Sound را خاموش کنید. تا اینجای کار مراحل فعال کردن حالت اورژانسی آیفون طی شد و شما با ایجاد تغییر در تنظیمات مختلف می‌توانید ویژگی‌هایی را در آن فعال یا غیر فعال کنید.

در گوشی‌های جدید اپل نظیر آیفون ۱۴ و 14 پرو گوشی شما به صورت خودکار می‌تواند با اورژانس تماس بگیرید و در صورت صدمه به خودرو یا جان شما پیامی که مبنی بر سانحه رانندگی است برای مخاطبین ارسال کنید.

افزودن مخاطبین اضطراری جدید به لیست

شما باید سعی کنید در مخاطبین خود افرادی که توانایی بالایی در کار با گوشی دارند و بیشتر از سایر افراد در دسترس هستند را در لیست خود قرار دهید. برای اینکه بتوانید به لیست مخاطبین خود موارد اضطراری جدید را در شرایط اورژانسی اضافه کنید کافی است مراحل ذیل را طی کنید:

  1. نرم‌افزار Health آیفون را باز کنید و روی تصویر پروفایل خود بزنید.
  2. سپس بر روی Medical ID بزنید و در پنجره باز شده Edit را بزنید و اسکرول کنید تا به بخش Emergency Contacts برسید.اضافه کردن مخاطب به لیست افراد اورژانسی در آیفون
  3. در پایین این بخش بر روی علامت + سبز رنگ بزنید و مخاطبین اورژانسی خود را به لیست اضافه کنید.
  4. مخاطبی که قصد دارید به لیست شما افزوده شود را انتخاب کرده و نسبت آن را برای خودتان تعریف کنید و در نهایت بر روی گزینه Done بزنید تا تغییرات ذخیره شود.

حذف مخاطب اورژانسی نیز مراحل تقریبا مشابه‌ای دارد و برای انجام این کار باید علامت منفی قرمز رنگ کنار اسم مخاطب را بزنید و در نهایت Done را بزنید تا پیام Emergency SOS برای آن‌ها ارسال نشود.


قابلیت Emergency SOS ماهواره ایEmergency SOS ماهواره ای در آیفون های 14

ارتباط ماهواره‌ای یکی از قابلیت‌های جدید در گوشی‌های سال 2022 اپل نظیر آیفون ۱۴ پرو است. تفاوت نسخه ماهواره‌ای حالت اضطراری با قابلیت Emergency SOS در دسترسی و نوع ارتباط آن‌هاست.

ارتباط ماهواره‌ای باعث می‌شود حتی در نواحی‌ای که گوشی‌ها آنتن نمی‌دهد، بتوانید از آیفون خود برای دستیابی به کمک استفاده کنید و این موضوع در مورد نواحی دور افتاده جنگلی و بیابان‌ها نیز صدق می‌کند. این در صورتی است که حالت عادی تماس اضطراری SOS که در ابتدا به معرفی آن پرداختیم از طریق تماس و پیامک قادر به ارتباط و ارسال لوکیشن است.

البته باید توجه داشته باشید که قابلیت تماس اورژانسی ماهواره‌ای در حال حاضر تنها در ایالات متحده و کانادا در دسترس است و سایر کشورها از جمله ایران قادر به استفاده از این ویژگی‌ نیستند و در صورت فعال شدن آن در ایران حتما در بخش اخبار به آن خواهیم پرداخت.

در مورد هزینه این سرویس باید بگوییم که تا مدت دو سال برای مدل‌های آیفون 14 به طور رایگان در دسترس است و پس از این مدت باید برای خرید آن هزینه کنید که زمان دو سال چندان بد نیست.


جمع بندیفعال سازی حالت اورژانسی آیفون ( Emergency SOS)

در این مقاله به آموزش فعال سازی حالت اورژانسی آیفون ( Emergency SOS) پرداختیم تا در شرایط ضروری بتوانید از طریق پیامک اضطراری اپل درخواست کمک کنید. این قابلیت در شرایط مختلف می‌تواند به شما کمک بسزایی کند و حتی موجب حفظ جان شما شود به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که حتما آن را فعال کنید.

اگر هم در زمینه فعال کردن Emergency SOS یا تنظیمات آن سوالی دارید؛ می‌توانید آن را در بخش نظرات سایت با ما به اشتراک بگذارید. متخصصین ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو خواهند بود.