سؤالی که بسیاری از کاربران با آن مواجه هستند، این است که چگونه در آیفون برنامه مخفی کنیم؟ اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتماً به علت حفظ حریم خصوصی، ناکام گذاشتن افراد کنجکاو، کودکان علاقه‌مند به بازی یا حتی کنترل اعتیاد خود به یک برنامه همچون اینستاگرام یا توییتر، می‌خواهید بدانید که چه طور اپلیکیشن‌های خود را در آیپد و آیفون ۱۳ پرو مکس پنهان کنید. با ما همراه باشید تا به آموزش موارد زیر بپردازیم:

  • روش‌های مخفی کردن برنامه‌ها در iOS
  • پنهان کردن برنامه‌ها از صفحه اصلی، پیشنهاد‌های Siri، App Store و غیره
  • نحوه پیدا کردن برنامه‌های پنهان شده در گوشی

آموزش مخفی کردن برنامه ها در آیفون

راه‌ های مخفی کردن برنامه ها در آیفون و آیپد

برای مخفی کردن برنامه‌ها در آیفون راه‌های متعددی وجود دارد که برخی آن‌ها بدون نیاز به نصب برنامه و برخی نیازمند نصب برنامه‌های اضافی هستند. به علت حفظ حریم خصوصی و امنیت پیشنهاد ما استفاده از روش‌های بدون نیاز به نصب نرم‌افزار است که برای مخفی سازی‌ها اپ‌ها به امنیت دستگاه شما آسیبی وارد نمی‌شود و ما چندین  روش مختلف بدون نیاز به نصب برنامه را به آموزش می‌دهیم که بسته به نیاز خود این کار را انجام دهید.

اگر زیاد از مسنجر واتس اپ استفاده می‌کنید از طریق نصب نرم افزار تشخیص آنلاین بودن در واتساپ ایفون زمان آنلاین و آفلاین شدن مخاطبین خود را مشاهده کنید.

پنهان کردن برنامه‌ها از صفحه اصلی به کمک Siri & Searchمخفی کردن نرم افزار با دستیار صوتی سیری

یکی از راه‌های پنهان کردن برنامه در آیفون استفاده از تنظیمات Siri & Search است. برای این کار به تنظیمات iPhone خود بروید و روی گزینه Siri & Search بزنید. 

پنهان کردن اپلیکیشن در آیفون به کمک سیری

در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود روی آیکون تغییر وضعیتِ گزینه "Show on Home Screen"بزنید تا به رنگ خاکستری دربیاید و نمایش در صفحه اصلی غیرفعال شود. مرحله بعد در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود، برنامه‌ای که قصد دارید از پیشنهادات سیری و Search مخفی کنید را انتخاب کنید.

بعد از انجام این تنظیمات اپ مورد نظر در Home Screen مخفی می‌شود. برنامه‌های پنهان شده را می‌توانید از App Library، تنظیمات یا از طریق سرچ کردن پیدا کنید. برای نمایش مجدد برنامه‌های پنهان شده در صفحه اصلی فقط کافی است آیکون تغییر وضعیتِ گزینه "Show on Home Screen" را سبز کنید.


آسان ترین روش مخفی كردن برنامه ها در آيفون: قرار دادن در پوشه

این روش، ساده‌ترین راه ممکن است و برنامه‌ها را به‌طور کامل مخفی نمی‌کند؛ اما چون اپ‌ها در صفحه اصلی وجود ندارند کسی نمی‌تواند تصادفی آن‌ها را پیدا کند. در این روش ابتدا باید یک پوشه جدید بسازید یا یکی از پوشه‌‌هایی که کمتر از آن استفاده می‌کنید را انتخاب کنید. آسان ترین روش مخفی کردن برنامه در آیفون فولدر

آیکون یکی از پوشه‌ها را فشار داده و نگه دارید تا منوی Action باز شود و سپس مطابق تصویر گزینه "Edit Home Screen" را انتخاب کنید.پوشه برنامه های مخفی

برنامه‌ای که می‌خواهید مخفی کنید را به پوشه مورد نظر منتقل کنید. برنامه را به سمت راست بکشید تا به صفحه دوم پوشه منتقل شود. توجه داشته باشید که فقط برنامه‌هایی که در صفحه اول پوشه قرار دارند، از Home screen قابل مشاهده هستند و برای مشاهده سایر برنامه‌ها حتماً باید پوشه را باز کنید و وارد صفحه دوم شوید.

شما می‌توانید در هر پوشه، 12 صفحه ایجاد کنید و بنابراین می‌توانید برنامه‌ها را در صفحه دوازدهم قرار داده تا در معرض دید عموم نباشند.


مخفی كردن برنامه ها در آيفون از طریق App Library

App Library از iOS 14 به بعد، به دستگاه‌های iPhone اضافه شد و از طریق آن می‌توان برنامه‌ها را از صفحه اصلی پنهان کنید.آموزش اضافه کردن برنامه به App Library برای پنهان کردن

 برای این کار آیکون برنامه‌ای که می‌خواهید مخفی کنید را فشار دهید و آن را در همین حالت نگاه دارید و در پنجره‌ای که روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود گزینه "Remove App" را انتخاب کنید در نهایت با انتخاب "Remove App" پنجره دومی ظاهر می‌شود که باید گزینه "Move to App Library" را انتخاب کنید. 

پس از طی کردن مراحل ذکر شده اپ مورد نظر از صفحه اصلی پنهان می‌شود اما از طریق App Library می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. علاوه‌ بر این از طریق کتابخانه آیفون می‌توانید برنامه‌های مخفی شده را دوباره به Home screen بازگردانید.

آیا امکان پنهان کردن برنامه از App Library وجود دارد؟

یکی از نکاتی که می‌بایست به آن توجه کرد این است که نمی‌توان برنامه‌ها را در App Library پنهان کرد. برای اینکه برنامه‌ای در اپ کتابخانه نشان داده نشود باید به‌ طور کلی آن را حذف کنید. برای حذف کردن برنامه‌ها نیز پس از باز شدن پنجره "Remove App" به جای انتخاب کردن گزینه "Move to App Library" باید گزینه "Delete App" را انتخاب کنید و حتماً به این نکته توجه کنید که دیگر آن نرم‌افزار در آیفون یا آیپد شما وجود نخواهد داشت.


نحوه پنهان کردن اپلیکیشن‌ها از پیشنهادات هوشمند (Smart Suggestions)

یکی دیگر از راه‌های مخفی کردن برنامه های آیفون، پنهان کردن آن‌ها از Smart Suggestions است. دستیار صوتی آیفون یعنی Siri بر اساس الگوی استفاده شما از برنامه‌ها در زمان‌های مختلف آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهد. بنابراین برنامه‌ای که قبلاً به دفعات زیاد از آن استفاده کرده‌اید، بیشتر پیشنهاد داده می‌شود.

اگر احیاناً شما به یکی از شبکه‌های اجتماعی یا بازی‌های آنلاین اعتیاد داشته باشید، با پیشنهادات سیری قطعا وسوسه خواهید شد که دوباره آن برنامه‌ها را چک کنید. پس منطقی‌ست که این برنامه‌ها را از لیست پیشنهاد‌های هوشمند حذف کنیم. ویجت Smart Suggestions مانند یک دسته از برنامه‌های معمولی روی صفحه اصلی آیفون شما قرار دارد.

غیر فعال کردن نرم افزارها از پشنهادات Smart Suggestions

آیکون برنامه‌ای که می‌خواهید از پیشنهادات هوشمند پنهان شود را فشار داده و مدتی نگه دارید؛ سپس پنجره منو اپلیکیشن باز می‌شود و باید بر روی گزینه Don't Suggest  ضربه بزنید تا یک پنجره دیگر پایین صفحه نمایش iPhone باز شود.

در مرحله بعد در پنجره جدید روی گزینه Don't Suggest "[app name]" که به رنگ قرمز نمایش داده می‌شود ضربه بزنید و چند ثانیه صبر کنید. در نهایت پس از چند ثانیه برنامه از ویجت Smart Suggestions و جلوی چشم شما حذف می‌شود و مدام برای چک کردن آن وسوسه نخواهید شد و این موجب تمرکز شما بر روی فعالیت مورد نظرتان خواهد شد.


چطور برنامه‌ها را از Search آیفون ۱۳ مخفی کنم؟

برنامه‌های مخفی شده در صفحه دوازدهم هر پوشه با یک جستجوی کوتاه قابل دسترسی هستند! بنابراین پیشنهاد می‌شود برنامه‌ها را از سرچ آیفون ۱۳ نیز پنهان کنید. برای این کار باید مراحل زیر دنبال کنید.

آموزش نمایش ندادن یک نرم افزار در سرچ آیفون

در ابتدا به Settings بروید از منوی تنظیمات گزینه Siri & Search را انتخاب کنید. در صفحه بعد تمام برنامه‌هایی که روی دستگاه شما نصب شده‌اند نمایش داده می‌شوند. اسکرول کنید و برنامه‌ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این مرحله آیکون تغییر وضعیت گزینه‌های Learn from this App، Suggest App، Show App in Search، Show Content in Search و Suggest Shortcuts for App که در تصویر مشخص شده‌اند را خاموش کنید تا به حالت خاکستری درآیند.

بعد از انجام این تنظیمات برنامه مورد نظر از پیشنهادات سیری و سرچ پنهان می‌شود. اگر بخواهید دوباره این قابلیت‌ها را فعال کنید فقط کافی است آیکون تغییر وضعیت  Siri Suggestions و سایر موارد را سبز (روشن) کنید.


آموزش مخفی کردن برنامه‌ها از تاریخچه اپ استور (App Store)

یکی از دغدغه‌های افراد بعد از مخفی کردن برنامه های iPhone این است که تاریخچه اپ استور را نیز پنهان کنند. اگر شما قابلیت "Family Sharing" را فعال کرده باشید، اعضای خانواده می‌توانند برنامه‌هایی که خریده‌اید یا دانلود کرده‌اید را مشاهده کنند! که این موضوع ممکن است برای اکثر افراد خوشایند نباشد.

مخفی کردن برنامه از لیست App Store

برای مخفی کردن سابقه خرید یا دانلود برنامه‌ها، باید در ابتدا Apps Store را باز کنید. روی عکس پروفایل خود در سمت راست برنامه ضربه بزنید. 

بعد از باز شدن صفحه پروفایل روی گزینه خریداری شده‌ (Purchased) ضربه بزنید.

پنهان کردن نرم افزار از اپ استور

اپلیکیشن که می‌خواهید مخفی کنید را انتخاب کنید در مرحله بعد برنامه را به سمت چپ بکشید.

زمانی که برنامه را به سمت چپ بکشید، آیکون Hide نمایان خواهد شد. روی آن ضربه بزنید.

هر برنامه‌ای را که قصد دارید از سابقه اپ استور پنهان کنید را با همین روش مخفی کرده و در نهایت روی آیکون Done که در سمت راست بالای صفحه قرار گرفته ضربه بزنید تا دستورات مورد نظر ثبت شود.

دقت داشته باشید که این روش باعث حذف یا مخفی شدن برنامه‌ها در iPhone یا iPad شما نمی‌شود و فقط برنامه را در تاریخچه خرید اپ استور پنهان می‌کند. علاوه بر این شما نمی‌توانید اشتراک‌ برنامه‌ها را از منوی Family Organizer در Family Sharing پنهان کنید.


آیا امکان پنهان کردن برنامه‌های پیش فرض آیفون وجود دارد؟

زمانی که یک موبایل می‌خرید، برنامه‌هایی مثل گالری، ماشین حساب، مرورگر و غیره از قبل روی آن نصب شده‌اند. بسیاری از این برنامه‌ها مانند دوربین یا اپ استور را به هیچ عنوان نمی‌توانید از روی گوشی حذف یا مخفی کنید. به‌طورکلی برای مخفی کردن برنامه‌های از پیش نصب شده آیفون و آیپد باید از روشی که سایر اپ‌ها را " Delete" می‌کنید، اقدام کرد.حذف برنامه در آیفون اپل

بنابراین روی برنامه‌ از پیش نصب شده‌ فشار داده و نگه دارید، زمانی که منوی Action باز شد باید " Delete App " را انتخاب کنید.

 توجه داشته باشید که با این روش برنامه‌های پیش‌فرض آیفون به‌طور کلی حذف نخواهد شد و فقط آیکون آن از صفحه اصلی پاک می‌شود. در اصل داده‌های برنامه همچنان وجود دارد و می‌توانید در آینده دوباره آن را نصب کنید.

برای برخی از برنامه‌ها مثل دوربین گزینه "Delete App" وجود ندارد و نمی‌توانید آن را پنهان کنید.


چگونه برنامه های مخفی گوشی ایفون را پیدا کنیم؟

اینکه از چه روشی برای مخفی کردن برنامه‌ های آیفون استفاده کنید به سلیقه شما بستگی دارد اما همواره می‌توانید برنامه‌‌ها را از App Library پیدا کنید. بنابراین اگر برنامه‌ای را گم کردید یا آن را پنهان کردید از طریق اپ کتابخانه که در Home screen آیفون قرار دارد می‌توانید آن را بیابید. علاوه‌براین از Spotlight Search برای یافتن اپلیکیشن‌ها می‌توانید استفاده کنید.

در این مقاله به‌طور جامع روش‌های پنهان کردن برنامه در آیفون بدون نیاز به نصب نرم‌افزار و نحوه پیدا کردن آن‌ها را به شما به صورت مرحله به مرحله آموزش دادیم کردیم. شما می‌توانید نظرات و سوالات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

آیا می‌توانم یک برنامه را در آیفون و آیپد پنهان کنم؟

بله؛ راه‌های زیادی برای مخفی کردن برنامه‌ها در آیفون وجود دارد، مانند پنهان کردن آن‌ها از طریق Siri & Search و App Library.

یکی از برنامه‌های آیفون را مخفی کردم و نمی‌توانم آن را پیدا کنم، چه کاری انجام دهم؟

یک نفس عمیق بکشید و App Library آیفون خود را باز کنید. تمام برنامه‌هایی که روی iPhone نصب کرده‌اید در کتابخانه قابل مشاهده هستند. از قسمت تنظیمات می‌توانید برنامه پنهان شده را به حالت قبل بازگردانید.

آیا امکان مخفی کردن برنامه‌ها در App Library وجود دارد؟

خیر؛ امکان مخفی کردن برنامه‌ها در اپ کتابخانه وجود ندارد. برای اینکه برنامه‌ها در App Library نمایش داده نشوند باید آن‌ها را به‌طور کامل حذف کنید.