مدت زمان زیادی نیست که از عرضه آیپد مینی 6 می‌گذرد و این تبلت با توان سخت‌افزاری، کیفیت ساخت‌ بی‌نظیر و طراحی مدرن خود، طرفدار زیادی در میان علاقه‌مندان به تبلت‌های کوچک پیدا کرده است. این تبلت از تراشه‌ای مشابه با آیفون 13 پرو مکس استفاده می‌کند و توان پردازشی آن نسبت به نسل قبل تا 40 درصد و عملکرد گرافیکی آن تا 80 درصد بهبود یافته و به لطف حذف کلید هوم دیگر حاشیه زیادی را در بخش و بالا و پایین صفحه‌نمایش مشاهده نمی‌کنیم و اکنون این دستگاه از پورت USB-C بهره می‌برد. با وجود تمام مزایای ذکر شده این محصول چندان بی‌نقص نیست و همان‌طور که در بخش بررسی نمایشگر آیپد مینی 6 با حافظه 64 گیگ  اشاره کردیم، یکی از ضعف‌های صفحه‌نمایش این محصول عدم پشتیبانی از نرخ نوسازی 120 هرتز است. به نظر می‌رسد که اپل قصد دارد آیپد مینی 7 را با صفحه‌نمایش 120 هرتز و قابلیت ProMotion روانه بازار کند و این فقدان را در تبلت کوچک خود برطرف سازد.


مشکل اسکرول ژله‌ ای در نمایشگر آیپد مینی 6

بسیاری از کاربران از مشکلات مبنی بر اسکرول ژله‌ای را در هنگام استفاده از  نمایشگر 8.3 به صورت پرتره یا عمودی اینچی آیپد مینی 6 گزارش کردند. اگر با این موضوع ‌آشنا نیستید باید به شما بگوییم که  jelly scrolling به مشکلی می‌گویند که یک سمت نمایشگر هماهنگ با بخش دیگر تازه سازی نمی‌شود و طبق ادعای گروه متخصص iFixit این مشکل چندان غیرعادی نیست و برای بسیاری از دستگاه‌ها پیش می‌آید. اپل نیز  اکنون ادعا کرده به علت استفاده از نمایشگر ال‌سی‌دی در آیپد مینی پیش آمدن این موضوع عادی است چون در این نوع صفحات، اطلاعات به نمایش درآمده به صورت خطی تازه می‌شوند و در نهایت فرآیند سبب‌ ‌می‌شود که تأخیر کوچک در بخش‌های مختلف موجب ناهموار بودن پیمایش در دستگاه شود و بسیار از افراد عرضه آیپد مینی 7 با صفحه‌نمایش 120 هرتز را راهی برای حل این مشکل می‌دانند.


صفحه نمایش 120 هرتزی آیپد مینی 7

اپل و بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری مشکل ذکر شده را برای نمایشگر آیپد مینی عادی دانسته‌اند، اما اکثر کاربران با این موضوع موافق نیستند و انتظار دارند نمایشگر پروموشن با نرخ نوسازی تطبیق‌پذیر خود بتواند مشکل گذشته را برطرف سازد. 

اکنون گزارش‌های جدید نشان می‌دهند که اپل در حال انجام آزمایش‌هایی برای استفاده از این فناوری بر روی آیپد مینی 7 است که این صفحات توسط سامسونگ تولید می‌شود. طبق ادعای منبع کره‌ای FronTron اپل قصد دارد نمایشگر آیپد مینی 6 را به روز کند و این دستگاه را با نمایشگر 120 هرتزی به بازار عرضه کند.

بهره بردن از صفحه نمایش 120 هرتزی در آیپد مینی 7 سبب می‌شود که همانند محصولاتی نظیر آیفون 13 پرو مکس و آیپد پرو 2021  بتوانید، اطلاعات مختلف را با سرعت بالا بر روی نمایشگر مشاهده کنید و اسکرول کردن میان صفحات مختلف و نمایش دادن انیمیشن‌های با نهایت سرعت صورت بگیرد و این موضوع باعث تجربه‌ای بی‌نظیر در هنگام اجرای بازی‌ها و استفاده از نرم‌افزار‌های مختلف می‌شود. البته قابلیت‌های جذاب نمایشگر 120 هرتزی به موارد مذکور محدود نیست و استفاده از این قابلیت سبب افزایش شارژدهی می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید نمایشگر LTPO در آیفون 13 پرو مکس را مطالعه کنید.

اپل آیپد مینی 2021 را به طور گسترده‌ای ارتقاء داد و علاوه بر تغییرات زمینه‌ سخت‌افزار و دوربین دستگاه ظاهر این دستگاه را به طور کامل متحول و آن را شبیه محصولاتی همچون آخرین نسخه آیپد ایر کرد به نظر می‌رسد که تفاوت آیپد مینی 7 با آیپد مینی 6 تنها در بهره از نمایشگر 120 هرتز خواهد بود و اپل تغییرات گسترده‌ای را در این محصول اعمال نخواهد کرد و البته استفاده از نمایشگر جدید بدون هزینه‌ نخواهد بود و استفاده از صفحه نمایش 120 هرتز در آیپد مینی بعدی منجر به افزایش قیمت خواهد شد.


جمع بندی

مشکل اسکرول ژله‌ای، چندان موضوع بزرگ و جدیدی نیست، زیرا تنها در هنگام استفاده عمودی رخ خواهد داد و به تجربه کاربری شما در هنگام استفاده از دستگاه لطمه‌ی چندانی وارد نخواهد کرد و از طرفی دیگر بسیاری از افراد چنین مشکلی را گزارش نکرده‌اند و استفاده از نمایشگر جدید در دستگاه منجر به افزایش هزینه خواهد شد. اگر شما نیاز به تبلتی با نرخ نوسازی 120 هرتز ندارید و طراحی و توان سخت‌افزاری دستگاه برایتان مهم است، می‌توانید آیپد مینی 6 را  از اپل استریت خریداری کنید.