اپل بالاخره در سال 2021 آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس به نرخ نوسازی 120 هرتز و قابلیت پروموشن مجهز کرد و از این طریق نمایشگر LTPO در آیفون 13 پرو مکس می‌توانست نرخ تازه سازی را بین 10 الی 120 هرتز تنظیم کند و از این طریق از پیمایش میان صفحات، اجرای بازی­‌ها و سایر موارد دیگر به صورت ایده آل اجرا شود و شاهد تجربه­‌ی کاربری بسیار روانی باشیم و همچنین به لطف این قابلیت در مواقعی که نیاز به نرخ نوسازی بالا نیست، رفرش ریت دستگاه به 10 هرتز کاهش می­ یابد و به همین دلیل شارژدهی آیفون­های 13 پرو به طرز قابل توجهی بهبود یافته است.

اکنون بسیاری از توسعه‌دهندگان App Store دریافته­‌اند که بیشتر انیمیشن و حرکت‌ها در نمایشگر آیفون‌های 13 به 60 هرتز محدود شده است، این موضوع سبب می‌شود که تجربه‌­ای ناهماهنگ میان منو روان و محیط داخلی نرم‌افزارهای شخص ثالث ایجاد شود.

در این حالت پیمایش میان منوها و انتقال میان صفحات در حالت 120 هرتز کار می‌کند، اما متأسفانه انیمیشن‌ها به 60 هرتز محدود می‌شوند، بنابراین مثلاً هنگامی که در توییتر اسکرول کنید، نمایشگر را با پشتیبانی از قابلیت ProMotion مشاهده خواهید کرد، اما انیمیشن‌های در این نمایشگر با فرکانس 60 هرتز به نمایش در می­‌آیند و چندان روان نیستند. این مشکل در آینده از بین خواهد رفت و توسعه‌دهندگان اختیار پشتیبانی کامل از این ویژگی را اتخاذ خواهند کرد.


حل مشکل عدم پشتیبانی از نرم افزارهای شخص ثالث از نرخ 120 هرتز

خوشبختانه همان‌طور که از این کمپانی خوش نام انتظار می‌رود، اپل به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته و در آینده قرار است این مشکل در آیفون­ 13 پرو مکس و آیفون 13 پرو برطرف شود.

پس از اینکه توسعه دهندگان متوجه مشکل عدم اجرای نرم­ افزارها با نرخ 120 هرتز شدند و نمی‌توانستند انیمیشن­‌های تمامی نرم‌افزارها را در این حالت اجرا کنند این سؤال پیش آمد که آیا محدودیتی برای عمر باتری اعمال شده یا در اجرای این قابلیت اشکالی وجود دارد.

 در حال حاضر اپل توضیحات بیشتری درباره این موضوع گزارش داده است و قرار است نرم‌افزارهای شخص ثالث در آینده برای پشتیبانی از نرخ تازه‌سازی 120 هرتز بهبود یابند و توسعه‌دهندگان برای انجام این کار باید در نرم­‌افزار خود از Info.plist بهره ببرند که اطلاعات لازم برای حل مشکل به‌زودی در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آیفون قرار خواهد گرفت.

اپل برای بهبود طول عمر باتری تنها نرم‌افزارهایی را که از این فنّاوری پشتیبانی می‌کنند را به نرخ نوسازی 120 هرتز مجهز خواهد کرد. لازم به ذکر است که انیمیشن‌ها و اسکرول­ میان نرم‌افزارها بدون نیاز به کدنویسی خاص توسط سیستم‌عامل برای اجرای فنّاوری پروموشن بهینه‌سازی شده‌اند و خوشبختانه تازه‌سازی همیشه در حالت 120 هرتز باقی نمی‌­ماند و در هنگامی که نیاز به استفاده از آن نیست به 10 هرتز کاهش پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر که پشتیبانی از پروموشن محدود به انیمیشن‌های استاندارد است، می‌توان تفاوت قابل توجهی را بین انجام اعمالی همچون پیمایش میان صفحات و بسته شدن پنجره پاپ­‌آپ مشاهده کرد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، در آینده در گوشی هوشمند آیفون 13 پرو و پرو مکس سایر نرم‌افزارها نیز می‌توانند همانند نرم‌افزارهای خود اپل به‌صورت کاملاً روان و سریع اجرا شوند و در عین حال شاهد شارژدهی زیادی باشیم.