طبق ادعای وال استریت ژورنال، بزرگ‌ترین مونتاژ کننده و تأمین کننده‌ قطعات آیفون یعنی فاکس‌کان  خبر داده است که تا نیمه دوم سال 2022 مشکلات کمبود تراشه ادامه خواهد داشت. تقاضای بسیار بالای بازار برای خرید آیفون در کنار کمبود قطعات سبب که محصولات با تاخیر به دست مشتریان برسد که تلاش تامین‌کنندگان مختلف محصولات اپل در آن زمان موجب بهبود وضعیت و رفع تاخیر خواهد شد.

همان‌طور که می‌دانید، اپل و بسیاری از تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند در فصل گذشته با مشکل کمبود تراشه دست‌وپنجه نرم می‌کردند و صد البته که این مشکلات تنها به تراشه محدود نمی‌شد و در تأمین صفحه‌نمایش نیز شاهد چنین مشکلاتی بودیم که این موضوع سبب شده است، محصولات این کمپانی دیرتر به دست‌ مشتریان برسد.

مدتی پیش شنیدیم، اپل برای تامین سفارش‌های بسیار بالای گوشی‌های آیفون مجبور شده است که تولید آیپد‌‌ها را تا 50 درصد کاهش دهد و خط تولید و قطعاتی که بین این تبلت‌ها و آیفون‌های 13 مشترک است را به گوشی‌های خود اختصاص دهد. تحلیلگر معروف جی‌ پی مورگان یعنی سم چارترجی در یادداشت‌های اخیر خود به سرمایه‌‌گذاران گفته است که اپل توانسته به ثبات قابل قبولی درزمینهٔ تحویل گوشی‌های آیفون 13 برسد، اما متأسفانه این موضوع به معنای از بین رفتن تأخیر به طور کامل نیست.

آیفون 13 بر روی چوب

میانگین تأخیر جهانی برای تحویل آیفون به دست خریداران 12 و 13 روز به ترتیب برای مدل آیفون 13 مینی و آیفون 13 است. در حالی که این مقدار برای آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس به 32 روز افزایش می‌یابد که اگر بخواهیم آن‌ها را با میزان تأخیر خانواده آیفون 12 مقایسه کنیم، شاهد افزایش تأخیر قابل توجهی خواهیم بود. البته این نکته را باید یادآوری کنیم که مقدار زمان اعلام شده تنها برای آیفون‌های خارج از ایران است و آیفون‌‌های 13، خریداری شده از فروشگاه اپل استریت در سریع‌ترین زمان ممکن به دست خریداران می‌رسند.

کمبود تراشه تاکنون اثر بسیاری  بر تجارت اپل داشته است که دلیل اصلی این کمبود جهانی را می‌توان محدودیت‌های  ایجاد شده در جهت بهداشت عمومی به علت شیوع ویروس کرونا  و مشکلات تولید کمپانی‌های سازنده دانست که این موضوع دسترسی به محصولات جذابی همچون iPhone، iPad، Apple Watch و Mac جدید را تحت شعاع قرار داده است؛ در مورد این موضوع اپل ادعا کرده است که وجود چنین مشکلاتی برای این شرکت بزرگ 6 میلیارد دلار هزینه داشته که با توجه به تعطیلات آینده کشورهای غربی این رقم حتی فراتر می‌رود.

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، فاکسکان که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و تأمین‌کنندهای قطعات آیفون است، گزارش کرده که در حالی که اکثر گزارش‌ها از بهبود شرایط در جهت تأمین قطعات خبر می‌دهند، اما هنوز فاصله قابل توجهی با شرایط عادی دارد. در کنار این موضوع، با نزدیک شدن به زمان تعطیلات، اپل به اغلب خریداران توصیه می‌کند تا سفارش‌ محصولات مورد علاقه خود را هرچه زودتر ثبت کنند تا از این طریق خیالشان از بابت تحویل به موقع محصولات در هنگام تعطیلات راحت باشد و دیگر با تاخیر زیادی مواجه نشوند.


منبع: MACRUMORS