اپل در رویداد معرفی آیفون ۱۴ از قابلیت جدید ارتباط ماهواره ای اضطراری در گوشی‌های خود رونمایی کرد و خوشبختانه بهبودهای این گوشی‌ها محدود به دوربین و عملکرد سخت‌افزاری نبودند.

قابلیت Emergency SOS ماهواره‌ای اپل به کاربران اجازه می‌دهد که از طریق ارتباط ماهواره بتوانند در هر جای کره زمین حتی مکان‌هایی که شبکه‌های مخابراتی آنتن نمی‌دهند،درخواست کمک کنند. این قابلیت در شرایطی که گوشی شما آنتن نمی‌دهد یا آنتن آن ضعیف است قادر به کار خواهد بود.

در مورد این قابلیت سوالات مختلفی مانند موارد ذیل میان کاربران وجود دارد:

 • کدام یک از گوشی های اپل به ماهواره متصل می‌شوند؟
 • آیا قابلیت Emergency SOS با ماهواره‌ اپل در ایران فعال است؟
 • گزینه ارتباط ماهواره ای اپل تا چه مدتی رایگان خواهد بود و هزینه لازم برای خرید آن چقدر است؟
 • حالت اورژانسی ماهواره ای آیفون ۱۴ پرو مکس چگونه کار می‌کند؟

در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در مورد این قابلیت و دسترسی به آن پاسخ دهیم با ما در اپل استریت همراه باشید.


تنها خانواده آیفون ۱۴ از ارتباط ماهواره ای پشتیبانی می کنندپشتیبانی کردن آیفون 14 از sos ماهواره ای ضروری

در حال حاضر اتصال به ماهواره تنها در آیفون‌های ۱۴ قابل انجام است. هر چند که به قوت نسل قبل می‌توانید از حالت اورژانسی پیامکی (بدون ارتباط با ماهواره) اپل بهره ببرید که برای استفاده از آن کافی است به مقاله آموزش فعال کردن Emergency SOS در آیفون مراجعه کنید و پیشنهاد می‌شود که حتما آن را بر روی گوشی‌های خود فعال کنید.

برخی از افراد ادعا می‌کنند که زیر ساخت اتصال به ماهواره در گوشی های قبلی اپل نیز وجود دارد؛ اما ظاهرا قابل استفاده نیست و طبق اطلاعات رسمی شما تنها در این گوشی‌ها می توانید از قابلیت Emergency SOS via satellite استفاده کنید:

 • آیفون ۱۴ پرو مکس
 • آیفون ۱۴ پلاس
 • آیفون ۱۴ پرو
 • آیفون ۱۴

باعث خوشحالی است که اپل این قابلیت را محدود به نسخه‌های پرو آیفون نکرده و تمامی گوشی های خانواده iPhone 14 قادر به استفاده از ماهواره در شرایط اضطراری هستند.


عملکرد و نحوه کار Emergency SOS ماهواره ای

ویژگی جدید اتصال ماهواره‌ای گوشی‌های اپل تنها محدود به استفاده در شرایط اضطراری است و باید به خاطر داشته باشید که گوشی‌هایی نظیر آیفون ۱۴ پرو یک محصول تماما ماهواره‌ای نیستند و هنوز در آن‌ها قادر به قرار دادن سیم‌کارت‌های مختلف و ارتباط از طریق تماس و ا‌س‌ام‌اس هستید.

در واقع Emergency SOS از طریق ماهواره قابلیتی است که ما امیدواریم هیچگاه نیاز به استفاده از آن نداشته باشید و این قابلیت تا هنگامی که در شرایط خاص قرار نگیرید در پس‌زمینه گوشی پنهان است.

این سیستم اضطراری تنها زمانی فعال می‌شود که پوشش شبکه همراه و Wi-Fi از هیچ اپراتوری در دسترس نباشد. به این علت که ماهواره‌ها در فضایی دور و خارج از جو اصلی کره زمین قرار دارند و این نوع ارتباط کندتر است. برای اینکه گوشی شما بتواند با ماهواره ارتباط برقرار کند باید اطلاعات مختلفی برای آن ارسال شود و زمان ارسال پیام بسته به موقعیت شما و شرایط محیطی متفاوت است.نحوه ارسال پیام اضطراری ماهواره ای آیفون های 14 اپل

برای مثال در شرایط ایده‌آل که آسمان صاف است و در مقابل شما هیچ گونه شاخ و برگی قرار ندارد ارسال پیام ۱۵ ثانیه می‌تواند زمان ببرد و این زمان برای هنگامی که شما در زیر درختان قرار دارید می‌تواند یک دقیقه یا بیشتر به طول بیانجامد.

به دلیل اینکه در شرایط اضطراری حتی یک دقیقه ارزشمند است اپل یک پرسشنامه در قالب یک پیام متنی طراحی و تا حد ممکن آن را فشرده کرده است. برای اینکه به آسان‌ترین شکل بتوانید به سوالات پاسخ دهید اپل از هرگونه پیچیدگی کاسته است و یکباره می‌توانید به تمام سوالات پاسخ دهید.

این اطلاعات شامل ویژگی‌های مهمی همچون وضعیت اضطراری، آسیب، موقعیت مکانی، ارتفاع و مقدار شارژ باتری باقی مانده آیفون می‌شود. از طرفی دیگر Emergency SOS ماهواره ای به طور خودکار قادر است شناسه پزشکی و اطلاعات تماس اضطراری ذخیره شده در آیفون کاربران را ارسال کند.

پیام‌های اضطراری که از طریق ماهواره ارسال می‌شوند برخلاف پیام‌های عادی در آی‌مسیج آبی یا سبز رنگ نیستند و به صورت خاکستری به نمایش در می‌آیند. از طرفی دیگر در کنار این قابلیت امسال شاهد ویژگی جدید Crash Detection هستیم که اکنون با این حالت اورژانسی ماهواره ای هماهنگ شده است و با بهره بردن از شتاب‌سنج در صورت تصادف در هنگام رانندگی می‌تواند از ماهواره برای رساندن پیام اضطراری بهره ببرد.


آموزش استفاده از حالت اورژانسی ماهواره ای آیفون

برای ارسال پیامک توسط ماهواره در گوشی جدید اپل نظیر آیفون ۱۴ پلاس باید ابتدا در مکانی قرار گرفته باشید که هیچ سیم‌کارتی آنتن ندهد و امواج وای‌فای نیز در دسترس نباشند. پس از قرارگیری در این شرایط باید دستوراتی که بر روی نمایشگر آیفون در دسترس قرار می‌گیرند را دنبال کنید:تماس ماهواره ای ایفون 14

 • گوشی را به طور عادی دست بگیرید و نیازی نیست بازویتان را بالا بیاورید اما هرگز آن را در جیب یا کوله پشتی خود قرار ندهید.
 • مطمئن شوید که در فضای بیرونی هستید و دید واضحی نسبت به افق دارید (به علت اینکه شاخ و برگ یا سازه‌های بلند می‌توانند باعث مسدود شدن ارتباط شوند).
 • آیفون شما را به طور دقیق در مورد جابه‌جا شدن به چپ و راست راهنمایی می‌کند و کافی است که دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید.

خوشبختانه حتی در صورت قفل شدن صفحه اتصال به ماهواره حفظ می‌شود و نیاز نیست که نگران آن باشید.


دسترسی به ارتباط ماهواره ای اضطراری اپل

سخت افزار لازم برای دسترسی به اطلاعات ماهواره‌ای در تمامی گوشی‌های سال 2022 اپل وجود دارد اما این ویژگی در حال حاضر در دسترس نیست و ظاهرا باید تا پایان آبان سال ۱۴۰۱ در دسترس کاربران قرار بگیرید.

محدودیت زمانی و هزینه ها

در حال حاضر این ارتباط ماهواره‌ای بدون هیچ هزینه‌ای در دسترس است؛ اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که این قابلیت برای همیشه رایگان نیست و تا دوسال بعد از خرید آیفون‌های ۱۴ به صورت رایگان قابل استفاده است. تاکنون اخباری در مورد تمدید شدن این زمان در دسترس نیست؛ اما با این تفاسیر هم باعث خوشحالی است که از ابتدا پولی نیست و می‌توانید تا ۲۴ ماه از آن به صورت رایگان استفاده کنید.

اپل در مورد هزینه پس از این مدت حرفی اطلاعاتی ارائه نکرده است ولی اگر بخواهیم تخمینی ساده بزنیم باید بگوییم که شما می‌توانید برای دستگاه‌های inReach به هزینه ماهانه ۱۵ دلار از گارمین اشتراک ماهواره‌ای خریداری کنید که مقدار هزینه ممکن است در آیفون‌ها متفاوت باشد.یافتن مکان مناسب برای وصل شدن آیفون به ماهواره

محدودیت مکانی ارتباط ماهواره‌ای آیفون

پیش از هرچه باید بگوییم که قابلیت پیام اضطراری ماهواره ای در حال حاضر در کشور ایران قابل دسترس نیست! البته این موضوع تنها محدود به ایران نیست بلکه بسیاری از کشورهای جهان فاقد پشتیبانی از این قابلیت جدید هستند و فقط کاربرانی که در بخش شمالی قاره آمریکا قرار دارند، می‌‌توانند از این قابلیت بهره ببرند.

اکنون تنها کاربران ایالات متحده و کانادا می‌توانند در شرایط اورژانسی از این قابلیت بهره ببرند. از طرفی دیگر متاسفانه قرار است که تا پایان سال ۲۰۲۲ نتوانیم از این قابلیت در سایر مناطق بهره ببریم و برای پوشش مکانی بیشتر آن باید مدت زمانی صبر کنیم که در صورت فعال شدن اطلاعات دقیق در مورد آن را در بخش وبلاگ فروشگاه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.


جمع بندی

در این مقاله به بررسی قابلیت جدید پیام اضطراری ماهواره ای آیفون پرداختیم و در مورد این ویژگی در گوشی‌های جدید اپل از جمله آیفون ۱۴ پرو مکس سخن گفتیم. در این بخش قصد داریم مجددا نکات مهم را به خلاصه‌ترین شکل ممکن تکرار کنیم:

 1. در حال حاضر ارتباط ماهواره ای تنها در گوشی‌های آیفون سری ۱۴ در دسترس است.
 2. این قابلیت پس از خرید گوشی تا دو سال به طور رایگان در دسترس است و از هزینه پس از گذشت این زمان اطلاعاتی وجود ندارد.
 3. پیام اضطراری ماهواره‌ای در ایران در دسترس نیست.
 4. این قابلیت بدون نیاز به آنتن‌دهی در شبکه موبایل و از طریق ماهواره کار می‌کند و سرعت آن نسبت به شرایط محیطی متفاوت است.
 5. شما می‌توانید از ماهواره در برنامه Find My نیز استفاده کنید و موقعیت خود را در شرایط محیطی سخت به اشتراک بگذارید.

در این مقاله سعی کردیم به تمام سوالات شما در زمینه ارتباط ماهواره‌ای آیفون به طور کامل پاسخ دهیم؛ شما میتوانید در صورت بروز هرگونه سوال یا نظری آن را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید، تا در سریع زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.