این روزها استفاده از درگاه USB-C به یک استاندارد در اکثر محصولات تبدیل شده است و اپل نیز بر این اساس بسیاری از محصولات مهم خود همچون آیپد پرو و مک‌بوک‌ها را به این درگاه مجهز کرده است. در سال 2022 انتظار می‌رود که اپل بالاخره در آیفون 14 پرو از درگاه USB-C استفاده کند. گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند که خانواده آیفون 14 اپل قرار است در سپتامبر 2022 در سه نسخه با اندازه صفحه‌نمایش 6.1 اینچی برای نسخه پایه و 14 پرو و نسخه 6.7 اینچی برای نسخه پرو به بازار عرضه شوند.

iDrop ادعا می‌کند که از چند منبع، دریافته است که اپل قرار است بالاخره در هنگام آیفون 14 پرو مکس و آیفون 14 پرو را به درگاه USB-C مجهز کند. اپل در حال حاضر یکی از محدود شرکت‌هایی است که گوشی‌های رده‌بالا خود را درگاه به تایپ سی به بازار عرضه می‌کند. اکنون آیفون 13 و سایر گوشی‌های این خانواده از لایتنینگ استفاده می‌کنند که سرعت USB 2.0 را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد که بالاخره قرار است، کوپرتینویی‌ها در نسخه‌های پرو آیفون 14 از پورت USB-C استفاده کند.

دلایل استفاده آیفون 14 پرو مکس از درگاه USB-C

برای اینکه اپل از لایتنینگ به تایپ-سی کوچ کند، دلایل متعددی وجود دارد یکی از این دلایل فشار اتحادیه اروپا به اپل برای استفاده از پورت USB-C است. کمیسیون اروپا تأکید دارد که تمامی گوشی‌های هوشمند و لوازم الکترونیکی کوچک از این درگاه جدید استفاده کنند تا کاربران هنگامی که یک دستگاه جدید می‌خرند بتوانند از کابل شارژ، آداپتور و سایر لوازم جانبی خود استفاده کنند که این امر در نهایت منجر به کاهش ضایعات لوازم الکتریکی می‌شود و اقدامی در جهت حفظ محیط‌زیست است.

البته این قانون تنها به گوشی‌های هوشمند اپل محدود نیست و این گروه پیشنهاد می‌کند که سایر دستگاه‌ها از جمله اسپیکر، تبلت، دوربین، هدفون‌ها، کنسول‌های بازی دستی می‌شود که انتظار می‌رود تا سال 2024 تمام این محصولات با درگاه یکسان به بازار عرضه شوند تا از انباشت چند هزار تن زباله لوازم الکتریکی جلوگیری شود و کاربران از کابل بتوانند برای چند دستگاه استفاده کنند. اگر این شرکت‌ها استفاده از درگاه مشترک پایبند نباشند، با جریمه‌هایی از سمت این کشورها مواجه خواهند شد و این دلیل باعث می‌شود که تمامی شرکت‌های حوزه فناوری مجبور به استفاده از درگاه مشترک یا حذف درگاه به طور کامل شوند.

شرکت اپل نیز به دلایل زیست‌محیطی از ارائه آداپتور شارژر در جعبه خودداری می‌کند و دلیل این موضوع را استفاده از آداپتور دستگا‌ه‌های قدیمی یا دستگاه‌های دیگر موجود در خانه می‌داند و معتقد است که این عمل سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه از جمله کربن می‌شود.

دلیل دیگر اینکه باید آیفون 14 به درگاه USB-C مجهز شود، این است که اپل گوشی‌هایی همچون آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس را به قابلیت ProRes مجهز کرده است که این ویژگی سبب می‌شود کاربران حرفه‌ای به کمک آیفون بتوانند ویدئوهایی با حداقل تغییر و فشرده‌سازی را ثبت کنند.

ویدئوهای ProRes حجم بسیار بالایی دارند و وقتی شما بخواهید این ویدئو را به کمک پورت لایتنینگ و با استاندارد USB 2.0 انتقال دهید، باید زمان زیادی را صرف کنید تا ویدئو به کامپیوتر خانگی یا مک بوک شما انتقال یابد. برای مثال اگر قصد داشته باشید یک ویدئو 4k که بر روی آن هیچ فشرده‌سازی و ویرایشی صورت نگرفته را با حجم 720 گیگابایت انتقال دهید، حدودا 3 ساعت و 45 دقیقه زمان نیاز است تا ویدئو مورد نظر از آیفون 13 پرومکس به کامپیوتر شما منتقل شود.

این موضوع در حالی است که اگر همین فایل را به کمک درگاه USB-C تعبیه شده در آیپد پرو 2021 انتقال دهید، این حجم عظیم از دیتا تنها در زمان سه دقیقه به رایانه شخصی شما منتقل خواهد شد که این زمان نسبت به درگاه لایتنینگ به طرز قابل توجهی کمتر است و از طرفی دیگر این روزها اکثر دستگاه‌ها از این درگاه پشتیبانی می‌کنند و شما بسیاری از لوازم جانبی را بدون مشکلی می‌توانید به آیفون خود در صورت استفاده از پورت تایپ-سی متصل کنید.

اما در کنار شایعات مبنی بر استفاده آیفون 14 از درگاه USB-C، شایعاتی در جهت حذف پورت شارژ به طور کامل به گوش می‌رسد و ممکن است که اپل کاملاً  این درگاه را از گوشی‌های هوشمند خود حذف کند؛ همان‌طور که جک 3.5 میلی‌متری هدفون را از روی گوشی‌های خود حذف کرد.

در این صورت احتمالاً شاهد استفاده از مگ سیف و شارژرهای بی‌سیم خواهیم بود که این موضوع چندان بدون ایراد نیست و مثلاً هنگامی که قادر به روشن کردن گوشی نباشید یا گوشی قفل شده باشد چگونه بدون وجود درگاه فیزیکی می‌توان اطلاعات را بازیابی کرد یا برای انتقال‌ دیتاهای حجیم باید از چه راهی بهره برد؟ تمام این موضوعات چالش‌های حذف درگاه هستند و به نظر نمی‌رسد که اپل تا چندین سال آینده و فراهم شدن تمامی شرایط دست به چنین اقدامی بزند.

باید به زمان عرضه آیفون 14 پرو و 14 پرومکس نزدیک‌تر شویم تا اطلاعات بیشتری درباره بهره بردن از درگاه USB-C یا حذف درگاه فیزیکی منتشر شود تا به طور دقیق‌تر بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم. نظر شما درباره یکسان‌سازی درگاه و مجهز شدن آیفون 14 پرو مکس به پورت USB-C چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: gizmochina