لپ‌تاپ مک بوک ایر ۱۳ اینچ ۲۰۲۰ با پردازنده M1 حدوداً یک سال پیش به بازار عرضه شد و مورد استقبال و انتقاد گسترده­ای قرار گرفت، اما اکنون به نظر می‌رسد طرفداران مک بوک باید منتظر نسل جدید این لپ‌تاپ بی‌نظیر باشند.

مینگ چی کو تحلیلگر معروف اپل، در یادداشت‌های جدیدش اشاره کرده که قرار است در سه ماهه سوم سال 2022 شاهد تولید انبوه مک بوک ایر جدید باشیم و از این خبر می‌توان این برداشت را کرد که برای عرضه نسل جدید مک بوک ایر باید یک سال صبر کنیم.

این تحلیلگر قبلاً اعلام کرده بود که مک بوک ایر جدید طراحی کاملاً متفاوتی با نسل­‌های قبلی خواهد داشت و از نمایشگر mini-LED و نسل جدید پردازنده اپل سیلیکون بهره می‌برد و قرار است در اواسط سال 2022 شاهد آن باشیم، اما طبق اطلاعات جدید به نظر می‌رسد که عرضه آن به اواخر سال آینده منتقل شده است.

به نظر می‌رسد که مک بوک ایر جدید از زبان طراحی مشابه با مک پرو نسل بعد پیروی خواهد کرد و هرچند که هنوز تصاویر رسمی‌ توسط اپل در مورد این لپ­تاپ عرضه نشده است، اما انتظار داریم که این محصول در دو نسخه 14 و 16 اینچی در اختیار کاربران قرار گیرد.

مک بوک ایر 2022 قرار است دارای بدنه­‌ی سبک‌تر و باریک‌تر از نسل گذشته باشد و بر روی آن بتوانیم دو پورت USB 4 را به همراه اتصال شارژر MagSafe، وب کم بهبود یافته و کلیدهای عملکرد فیزیکی مشاهده کنیم. یوتیوبر و افشاگر اپل جان پروسر، در اوایل سال جاری میلادی رندرهایی را از مک بوک به اشتراک گذاشته که نشان داد می‌داد که این لپ­تاپ قرار است، همانند آی مک با رنگ­های متنوعی به بازار عرضه شود که این موضوع را می‌توان برای مک بوک ایر اتفاق بسیار جذابی دانست.

عرضه مک بوک ایر 2022 با رنگ های متنوع

طبق اطلاعات به دست آمده از نسخه بتای مک او اس مانتری وضوح نمایشگر رتینا مک بوک پرو 14 و 16 اینچی اپل افزایش پیدا کرده و تراکم پیکسلی آن‌ها به 227 و 226 پیکسل بر اینچ رسیده است و این ارتقاء سبب می‌شود که شاهد تصاویر شفاف‌تر و متونی واضح‌تر باشیم و کیفیت نمایشگر این دستگاه افزایش یابد که انتظار می‌رود، اپل در مک بوک ایر جدید نیز از نمایشگر رتینا بهتری استفاده کند.

هنوز به‌طور دقیق نمی‌توانیم به‌طور دقیق که مک بوک ایر در میان لپ‌تاپ‌های اپل در چه رده قرار خواهد گرفت، اما گزارش‌هایی که در اوایل سال جاری در اختیار ما قرار گرفتند نشان می‌دهد که نسل بعدی مک بوک ایر اپل قرار است گزینه پیشرفته‌تر از مدل فعلی باشد، اما تاکنون اطلاعات خاصی توسط اپل در مورد قیمت مک بوک ایر 2022 ارائه نشده است.

همچنین مین چی کو به این موضوع اشاره کرده که اپل سفارش‌های مک بوک­ سیلیکون را به دلیل کمبود قطعات و تغییر در تقاضای بازار و تسهیلات در نیمه اولیه سال 2022 به مقدار 15 درصد کاهش خواهد داد. مهم­ترین مشکل در مورد دسترسی به سیلیکون IC مدیریت قدرت پردازشی است و مدت زمان تحویل قطعه مورد نظر توسط Texas Instruments به طولانی‌ترین زمان ممکن یعنی 52 هفته می‌رسد.

از طرفی دیگر شرکت اپل در حال تغییر وضعیت خود برای شرایط پس از کرونا و کاهش دورکاری است، زیرا جهان پس از رفع این بیماری به حالت عادی خود باز می‌گردد و به دلیل کاهش تعداد کارمندان دورکار و از طرفی دیگر قدرت خرید کاربران به دلیل تورم کاهش می‌یابد و بر منجر به کاهش تقاضا برای عرضه مک بوک می‌شود.


منبع: appleinsider