اوج توانایی بشر در ساخت ساعت‌های اولیه، یک چوب عمود روی زمین بود که انسان‌ها از طریق سایه این قطعه چوب، زمان را حدس می‌زدند. برخلاف ساعت‌های اولیه که هیچ کاربردی غیر از تعیین زمان آن‌هم به صورت نسبی نداشتند؛ اکنون ساعت اپل واچ هوشمند و پرکاربردترین گجت پوشیدنی ساخته شده در جهان است که علاوه بر نمایش زمان، قادر به پایش سلامتی و خواب شماست از طرفی یک مربی مجازی حرفه‌ای در هنگام ورزش است.

برای استفاده از تمام قابلیت‌های ساعت اپل باید حتما اتصال اپل واچ به آیفون برقرار باشد! اگر اخیراً یک Apple Watch خریده‌اید یا قصد دارید اپل واچ را به گوشی جدید وصل کنید با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما از جمله:

 • نحوه اتصال مجدد اپل به آیفون
 • روش راه اندازی اپل به زبان فارسی
 • مشکلات عدم اتصال اپل واچ به آیفون

پاسخ دهیم تا به آسانی بتوانید از امکانات ساعت خود نهایت بهره را ببرید.

آموزش وصل کردن اپل واچ به گوشی آیفون به زبان فارسی

بهترین روش وصل کردن اپل واچ به گوشی آیفون

قبل از بررسی راه‌های اتصال ساعت اپل به آیفون باید به دو نکته توجه داشته باشید:

 • اپل واچ فقط و فقط با گوشی آیفون راه‌اندازی می‌شود! بنابراین امکان اتصال Apple Watch به دستگاه‌های اندرویدی مانند گوشی‌های شیائومی و سامسونگ، کامیپوترهایل ویندوزی و حتی سایر دستگاه‌های شرکت اپل مثل مک، Apple TV و غیره وجود ندارد.
 • قبل از وصل کردن اپل واچ، iPhone را به آخرین نسخه iOS آپدیت کنید که به طور کامل به  بررسی امکانات ios 16 پرداختیم.

در ادامه قصد داریم به روش اصلی آسان و دستی راه اندازی اپل واچ توسط آیفون اشاره کنیم و در نهایت مشکلات مختلف برای وصل نشدن ساعت به گوشی را بررسی کنیم.


آسان ترین روش وصل کردن اپل به آیفون

برای وصل کردن اپل واچ به گوشی آیفون دکمه کنار ساعت را (این دکمه دقیقا زیر digital crown یا تاچ دیجیتال قرار گرفته است) را فشار دهید و آن را نگه دارید تا لوگوی اپل روی ساعت ظاهر شود. در مرحله بعدی دستگاه آیفون و اپل واچ خود را کنار یکدیگر قرار دهید.

 • با نزدیک کردن آیفون به Apple Watch یک پنجره در دستگاه آیفون شما ظاهر می‌شود. با مشاهده این پنجره روی گزینه "Continue" ضربه بزنید
 • در مرحله بعدی شما باید تعیین کنید این ساعت را برای استفاده شخصی خودتان می‌خواهید (Set Up for Myself) یا برای یکی از اعضای خانواده (Set Up for a Family Member) که در ادامه به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.
 • سپس مطابق تصویر دوربین بر روی صفحه آیفون ظاهر می‌شود و شما باید اپل واچ را در فریم عکس قرار دهید  تا فرآیند اتصال اپل واچ به آیفون به اتمام برسد.

بعد از پایان فرآیند راه‌اندازی، تنظیمات دیگر از جمله مجوزهایی که قصد دارید به ساعت بدهید روی صفحه آیفون ظاهر خواهد شد. بعد از تکمیل این تنظیمات شما قادر خواهید بود از تمام امکانات اپل واچ خود استفاده کنید!

اگر شما اپل واچ قدیمی دارید و قصد آن دارید آن را عوض کنید و ساعت جدید را به گوشی خود متصل کنید؛ باید بدانید که اکنون به علت پایین آمدن قیمت، ارزش خرید اپل واچ سری ۷ بیش از هرزمانی افزایش یافته.

ویژگی Family Setup اپل واچ

در ساعت‌هایی رده بالا همچوناخرین مدل اپل واچ 2022 ویژگی Family Setup یا تنظیم برای خانواده از چند جهت اهمیت دارد. با این قابلیت شما می‌توانید چندین اپل واچ را به آیفون متصل کنید. اگر شخصی در خانواده آیفون ندارد یا از یک آیفون قدیمی استفاده ‌می‌کند، به‌راحتی می‌تواند Apple Watch خود را با دستگاه سایر اعضای خانواده راه‌اندازی کند. علاوه‌براین والدین می‌توانند از طریق ویژگی Set Up for a Family Member روی فعالیت‌های کودکان خود نظارت داشته باشند.

نکته: دقت داشته باشید که اگر ساعت اپل را برای شخص دیگری همگام‌سازی کرده و از قابلیت Family Setup استفاده نکنید! در واقع حریم خصوصی خود را به‌خطر خواهید انداخت زیرا شخص مقابل به اطلاعات شخصی شما دسترسی خواهد داشت.


روش دستی راه اندازی اپل واچ

در برخی موارد اپل واچ با روش بالا به آیفون متصل نمی‌شود. در این صورت می‌توانید از روش دستی اتصال استفاده کنید.

روش دستی جایگزین در صورت جفت نشدن اپل واچ با گوشی

 • دکمه کنار اپل واچ را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل ظاهر شود.
 • در دستگاه آیفون خود اپلیکیشن Watch را باز کرده، روی گزینه Start Pairing ضربه بزنید و Pair Manual را انتخاب کنید.
 • آیفون برای راه ‌اندازی Apple Watch از شما یک کد 6 رقمی می‌خواهد! برای دریافت این کد مراحل بعدی را انجام دهید.
 • در دستگاه اپل واچ روی آیکون "i" بزنید و نام آن مشاهده کنید. (این آیکون پایین و سمت راست اپل واچ قرار دارد)
 • نام اپل واچ را در آیفون انتخاب کنید.
 • کد 6 رقمی روی ساعت شما ظاهر می‌شود. این کد را باید در بخش به نمایش در آمده در گوشی وارد کنید.
 • پس از اتمام این مراحل تنظیمات مربوط به Family Setup و دسترسی‌های ساعت‌هایی همچون ارزان‌ترین ساعت اپل یعنی: اپل واچ se را با دقت تکمیل کنید که در مورد آن به طور کامل صحبت کردیم.


وصل كردن اپل واچ به گوشي جديد از طریق بک آپ

زمانی که شما یک آیفون جدید جدید خریداری کرده‌اید، اتصال از روش بک آپ کاربرد دارد خریده‌اید و قصد دارید ساعت خود را که قبلا راه‌اندازی شده به گوشی جدید متصل کنید. در این موقعیت باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از اطلاعات دستگاه قدیمی خود backup (پشتیبان) بگیرید.
 • هنگام راه‌اندازی آیفون جدید خود از قسمت Apps & Data روی گزینه iCloud backup ضربه زده و آخرین backup تهیه شده را انتخاب کنید.
 • در ادامه برای انتخاب نام دو دستگاه با این سوال روبه‌رو خواهید شد: Do you want to use with this iPhone? (آیا می‌خواهید از (نام اپل واچ‌تان) با این آیفون استفاده کنید؟) روی "Continue" ضربه بزنید.
 • در مرحله بعد این پیغام روی اپل واچ ظاهر خواهد شد؛ Do you want to use this Apple Watch iPhone? (آیا می‌خواهید از این اپل واچ با نام آیفون استفاده کنید؟) روی گزیه OK ضربه بزنید.
 • در آخرین مرحله باید پسورد (اگر از قبل پسورد تنظیم کرده‌اید) خودتان را وارد و سایر تنظیمات را تکمیل کنید.


جفت کردن بیش از یک اپل واچ به یک آیفونآموزش جفت کردن دو اپل واچ به صورت تصویری با آیفون

طبق سیاست‌های حریم خصوصی و امنیت شرکت اپل امکان وصل کردن یک اپل واچ به چند آیفون وجود ندارد؛ اما چندین اپل واچ می‌توانند به یک دستگاه گوشی آیفون متصل شوند. علاوه‌براین زمانی که چند اپل واچ را با یک آیفون راه‌اندازی می‌کنید، همه‌ این ساعت‌ها نمی‌توانند به‌صورت همزمان فعال باشند. برای راه‌اندازی چند اپل واچ با  آیفون باید مراحل زیر را طی کنید:

 • اپلیکیشن Watch را روی آیفون باز کنید.
 • روی گزینه My Watch بزنید.
 • از بالا سمت چپ تمام ساعت‌ها را انتخاب کرده و روی Add Watch بزنید.
 • تنظیمات Family Setup و دسترسی‌ها را برحسب نیاز خود تکمیل کنید.

پس از انجام تنظیمات اپل واچ جدید با موفقیت متصل می‌شود، البته به ‌یاد داشته باشید امکان به اشتراک گذاشتن یک اپل واچ با چند کاربر نیز وجود ندارد. 


چرا اپل واچ به آیفون متصل نمی‌شود؟

مشکل عدم اتصال ساعت اپل به گوشی آیفون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که اغلب آن‌ها به دلیل مشکلات نرم‌افزار است و شما می‌توانید با آپدیت کردن و آیفون خود آن‌ها را برطرف کنید، اکنون آخرین آپدیت منتشر شده  که ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای را به ساعت جدید اپل اضافه کرده و شما می‌توانید برای مشاهده تغییرات آن به صفحه امکانات watchOS 9 مراجعه کنید، برخی از این دلایل دیگر عدم جفت شدن اپل واچ با آیفون عبارتند از:

اپل واچ به آیفون دیگری متصل است

همانطور که اشاره کردیم ساعت اپل فقط به یک آیفون متصل می‌شود و امکان اتصال آن به چند دستگاه وجود ندارد. اگر ساعت شما به دستگاه دیگری متصل است آن را ریست و دوباره اقدام به راه‌اندازی آن کنید. برای ریست کردن اپل واچ این مسیر را طی کنید؛ Apple Watch Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings > Erase All

باتری کم اپل واچ

برای اتصال ساعت اپل به آیفون باید حداقل آن را 60 درصد شارژ کنید. 

فعال Activation Lock اپل آیدی

اگر اپل واچ شما قبلا با Apple ID دیگری راه‌اندازی شده به دلیل ویژگی ضد سرقت اپل نمی‌تواند به دستگاه جدید متصل شود. برای حل این مشکل باید جزئیات اپل آی دی قبل را در آیفون خود وارد کنید تا Activation Lock غیرفعال شود.

نسخه قدیمی iOS 

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم برای وصل کردن اپل واچ به گوشی باید حتما از آخرین نسخه iOS استفاده کنید. 


جمع بندی

در این مقاله به بررسی راه‌های اتصال اپل واچ به آیفون پرداختیم تا برای راه‌ اندازی ساعت خود مشکلی نداشته باشید. به این نکته توجه داشته ساعت اپل واچ یکی از گجت‌های ویژه شرکت اپل است که بسته به مدل خود امکانات زیادی را به کاربران خود ارائه می‌دهد که در مقاله تفاوت اپل واچ ها به طور کامل مقایسه این محصولات پرداختیم. افراد با استفاده از Apple Watch می‌توانند اعلان‌های تماس، ایمیل و پیام‌ و داده‌های سلامت خود را دریافت کنند. اگر با طی کردن مراحل خود وصل کردن اپل به گوشی آیفون صورت نگرفت می‌توانید؛ مشکل خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

آیا می‌توانم بدون آیفون از اپل واچ استفاده کنم؟

پاسخ سوال شما هم بله و هم خیر است! برای راه‌ اندازی اپل واچ حتما و قطعا به آیفون نیاز دارید. بعد از راه‌اندازی ساعت اپل بدون نیاز به آیفون می‌توانید از امکانات آن استفاده کنید.

بهترین راه برای وصل کردن اپل واچ به آیفون چیست؟

روش اول را که از طریق نزدیک کردن ساعت اپل به گوشی صورت می‌گرفت را می‌توان بهترین و آسان‌ترین راه دانست.

اپل واچ به آیفون وصل نمی‌شود، راهکار چیست؟

iOS خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید، اپل واچ خود را شارژ کنید، بررسی کنید اپل واچ به دستگاه دیگری متصل نباشد یا از دو Apple ID متفاوت استفاده نکند.

منبع: Apple